Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту
Cлавутицька міська громада
Новини Славутича
Діалог про реформування освіти міста розпочато
27.11.2019

22 листопада відбулося засідання громадської ради з розвитку міста. Мова на засіданні йшла  про реформування освіти  та  забезпечення  навчального процесу у загальноосвітніх закладах міста.
«У нас є певний ресурс, який дозволяє нам до кінця навчального року фінансувати освіту за рахунок державної субвенції, дотацій, місцевих податків і зборів. Ми починаємо діалог з славутичанами, яких хвилює доля освіти в Славутичі. Необхідно відповісти на питання:  куди ми рухаємося та який напрямок для освіти міста краще обрати», – такими словами розпочав засідання міський голова Юрій Фомічев.
З детальною інформацією та варіантами реорганізації навчальних закладів виступила начальник управління освіти і науки Наталія Швець: «Ми щорічно аналізуємо та поновлюємо інформацію, яка стосується закладів загальної середньої освіти, враховуємо всі зміни, які відбуваються в законодавстві і в освіті в цілому. Тому враховуючи всі зміни, які відбуваються зараз в системі освіти, остаточні рішення приймати зарано. Але ми маємо володіти ситуацією та бути готовими до змін. Процес оптимізації закладів освіти враховує демографічну ситуацію, прогнозування контингенту учнів, соціально-економічні умови і розглядається в комплексі вибору різних типів закладів загальноосвітньої середньої освіти або оптимізації мережі шкіл».
Завдання проекту  передбачає:
•    Створення сучасного освітнього середовища, яке забезпечить необхідні умови, засоби і технології для навчання учнів з максимальним урахуванням їхніх здібностей, потреб та інтересів
•    Забезпечення якості і доступності освіти, підвищення ефективності роботи закладів освіти
•    Оптимальне використання фінансових, кадрових, навчальних та методичних ресурсів
•    Формування мережі закладів освіти відповідно до потреб громади в освітніх послугах та інфраструктури міста
В місті Славутичі працює ліцей та 4 загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів. Тобто, в одному навчальному закладі навчаються діти початкових класів (І ступінь), середньої школи (ІІ ступінь) та старшої школи (ІІІ ступінь).
Для прикладу, проектна потужність школи №1 – 1266 учнів. Навчається в 28 класах 648 учнів. З українською мовою навчання – 435 учнів, з російською – 213. В школі працює 86 основних працівників. Середня наповнюваність класів – 23,1%. Фактичні видатки за 2018 рік склали 13 570 963 грн.
Загальні показники по закладам середньої освіти: фактичні видатки за 2018 рік – 49 379 033 грн. Середні витрати на одну дитину – 23 369 грн., всього основних працівників – 326.
Наповнюваність закладів освіти від проектної потужності: ЗОШ №1 – 51,2%, ЗОШ №2 – 14,6 %, ЗОШ №3 – 38,8 %, ЗОШ №4 – 58,3 %, ліцей – 49,4 %. Всього по місту – 40,7 %.
Аспекти, що впливають на формування мережі закладів освіти:
•    Зменшення чисельності учнів у загальноосвітніх закладах та зменшення набору учнів до 10 класів
•    Зростання вартості утримання одного учня
•    Розрахунок державної освітньої субвенції, виходячи з середньої наповнюваності класів – 25, з 2020 року Міністерство фінансів України рекомендує 27 учнів. 10 класи – менше 20 учнів не будуть фінансуватись за рахунок освітньої субвенції
Для обговорення запропоновані 3 варіанти реорганізації закладів освіти:
1 варіант: Залишити все без змін.
2 варіант:
ЗОШ №1 – пониження ступеня, створення закладу нового типу. Після реорганізації – це Славутицький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів. З 2022 року Славутицька гімназія.
ЗОШ №2 – пониження ступеню. Після реорганізації – Славутицький заклад освіти І ступеня «Школа партнерства».
ЗОШ №3 – пониження ступеню. Після реорганізації – Славутицький заклад загальної середньої освіти ІІ-ІІІ ступенів.
ЗОШ №4 – без пониження ступеня. Після реорганізації – Славутицький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.
Славутицький ліцей – без пониження ступеня. Після реорганізації – Славутицький ліцей.
3 варіант:
ЗОШ №1, ЗОШ №3 – пониження ступеня, створення закладу нового типу. З 2022 року – закриття однієї із шкіл. Після реорганізації – Славутицький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів. З 2022 року – Славутицька гімназія.
ЗОШ №2 – пониження ступеня. Після реорганізації – Славутицький заклад освіти І ступеня «Школа партнерства».
ЗОШ №4 – без пониження ступеня. Славутицький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.
Славутицький ліцей – без пониження ступеня. Після реорганізації – Славутицький ліцей.
Основні проблеми та виклики реорганізації:
Впровадження низки змін у процесі освіти, трансформації до вимог Нової української школи, підвищення стандартів освіти та необхідності впровадження інноваційних методів ведення освітнього процесу, що вимагає додаткових засобів та фінансових витрат.
Діалог про майбутнє освіти міста розпочався. Звичайно це –  тривалий на декілька років процес, в основу якого покладені  вимоги  Закону  України «Про освіту», що власне і запустив Урядову реформу освіти.
Детально про Нову українську школу можна ознайомитися за посиланням https://mon.gov.ua/ua/tag/nova-ukrainska-shkola
За матеріалами управління освіти і науки